Budai 50 tartalom

Előnevezés

ELŐNEVEZÉS

Az előnevezés még nem indult el.

 

 

Előnevezés (2)

ELŐNEVEZÉS

Az előnevezés még nem indult el.

 

 

BUDAI teljesítménytúra teljesítőinek névsora

Felkerültek a BUDAI teljesítménytúra oldalára a 2016. évi teljesítők listája.

http://www.zoldsport.eu/teljesitok-nevsora >>

GPS nyomvonalak

ZERGE TT-50 track »

ZERGE TT-30 track »

Családi 8 track »

 

Ha a letöltés nem indul el, akkor jobb egér gomb Hivatkozás mentése más néven...

Igazolófüzet

 

ZERGE 50/30 letölthető igazolófüzete.

 

Igazolófüzet előlapja (pdf) >>

Igazolófüzet belső lapja, nagy méretű (felbontású) térképpel (pdf) >>

 

 

Letölthető térkép képként

 

Családi 8 útvonalvázlat

A képre kattintva megtekinthető nagyobban az útvonalvázlat.

ZERGE TT (volt BUDAI) 50/30 teljesítménytúra

ZERGE TT (volt BUDAI) 50/30 teljesítménytúra IDŐPONTJA:

2024. május 11.

2024-ben 33. alkalommal kerül megrendezésre a ZERGE TT (volt BUDAI) 50/30 teljesítménytúra, melyet idén immár tizedik alkalommal kiegészítünk a CSALÁDI 8-as távval.

Ez a teljesítménytúra a Budai-hegység egyik legszebb és talán nem a legsűrűbben látogatott részein vezeti végig a résztvevőket.

Az 50 és 30 km-es távok már a hagyományok szerint, a jól bevált útvonalakon kerülnek ismét megrendezésre (térképvázlat).

A 2012-ben indult CSALÁDI 8 résztávval az a kifejezett szándékunk, hogy minél több családot, kiskorú gyermeket csalogassunk a túrázók világába, a gyerekek minél korábban megismerjék a természetjárás örömeit.
Útközben a gyerekeknek játékos természetismereti, és ügyességi  feladatokat kell megoldani, amiért apró jutalmakat lehet szerezni.
További élményként Hűvösvölgyből a túra célállomására, Szépjuhásznéra Gyermekvasúttal lehet visszaérkezni.
Sajnos idei évben nem kaptunk kedvezményt a jegyárakból, így a nevezési díjat próbáltuk alacsonyan tartani, hogy ne legyen megterhelő a menetjegy vásárlása.

A menetjegyet külön kell megvásárolni Hűvösvölgyben a pénztárban, azt a nevezési díj nem tartalmazza! (https://gyermekvasut.hu/dijszabas/)

 

Kérjük a résztvevőket, hogy környezetvédelmi okokból saját poharat mindenki hozzon magával!

ADATOK ZERGE 50 ZERGE 30 CSALÁDI 8
TÁV 49,2 km 27,3 km 7,7 km
SZINT 1640 m 960 m 287 m
SZINTIDŐ 12 óra 8 óra 6 óra
INDÍTÁS 6.00 - 8.00 7.00 - 9.00 8.00 - 10.00
NEVEZÉSI DÍJ a helyszínen 1000 Ft 1000 Ft

0-6 ingyenes

6-14 400 Ft

14 év felett 800  Ft

DÍJAZÁS

emléklap, kitűző emléklap, kitűző emléklap, kitűző

 

Szolgáltatások az 50-30 távnál: zsíros kenyér, üdítő, csokoládé (Poharat mindenki hozzon magával!)

Szolgáltatások a Családi 8-as távnál: üdítő, csokoládé, útközbeni feladatok, matricák

Szükséges térkép: Budai hegység turistatérképe.

A rendezvény minden távja része a:

- „Vasutas Teljesítménytúrák túrázója 2024”  túramozgalomnak

- TTT Kupának.

A túrán mindenki saját felelősségre vesz részt!

 
 

Családi 8

CSALÁDI 8 teljesítménytúra IDŐPONTJA:

2024. május 11.

A CSALÁDI 8 km-es távra elsősorban a gyermekes családokat, gyerek csoportokat várjuk.
Ezért a megszokott teljesítménytúráktól kicsit eltérően – hogy a gyaloglás ne váljon unalmassá – játékos természetismereti és ügyességi feladatokat kapnak a gyerekek, amiért apró ajándékok is járnak jutalmul.

A feladatok teljesítése nem feltétele a túrának, csak vidám kiegészítés, de ettől válik élménytúrává az egyhangú teljesítménytúra. :)


A CSALÁDI 8 útvonala: Szépjuhászné - Hárs-hegy - Hűvösvölgy - Homok-hegy (vitorlázó rep.tér) - Hűvösvölgy – tovább Gyermekvasúttal Szépjuhászné.

A cél Szépjuhászné, (a rajt helyszíne), ahova Hűvösvölgybõl a Gyermekvasúttal lehet visszatérni.

Sajnos idei évben nem kaptunk kedvezményt a jegyárakból, így a nevezési díjat próbáltuk alacsonyan tartani, hogy ne legyen megterhelő a menetjegy vásárlása.

A menetjegyet külön kell megvásárolni Hűvösvölgyben a pénztárban, azt a nevezési díj nem tartalmazza! 

Díjszabás: https://gyermekvasut.hu/dijszabas/

Menetrend: https://gyermekvasut.hu/menetrend/b-eg/

 

 

ADATOK CSALÁDI 8
TÁV 7,7 km
SZINT 287 m
SZINTIDŐ 6 óra
INDÍTÁS 8.00 - 10.00
NEVEZÉSI DÍJ a helyszínen

0-6 ingyenes

6-14 400 Ft

14 év felett 800 Ft

DÍJAZÁS

emléklap, kitűző

 


Szolgáltatások a Családi 8-as távnál: térkép, igazolófüzet, üdítő, csokoládé.

Szükséges felszerelés: Budai hegység turistatérképe, irószer.
 

A rendezvény minden távja része a:
 
- "Vasutas Teljesítménytúrák túrázója 2024”  túramozgalomnak
 
- TTT Kupának.


A túrán mindenki saját felelősségre vesz részt!

A képre kattintva megtekinthető nagyobban az útvonalvázlat.

Családi 8 útvonal vázlat

 
 

Rajt-Cél

Rajt / cél mindhárom távon:

Szépjuhászné, Gyermekvasút állomás


Megközelíthető:

- a Széll Kálmán térről a 22, 22A, 222-es autóbusszal

- gépkocsival a Budakeszi úton, a kisvasút hídja előtt jobb oldalon

Érdemes a közösségi közlekedést választani, mert parkoló helyek csak korlátozottan vannak!

Hangsúlyozottan kérjük, hogy a kertészet vevőparkolóját ne foglalják el az autóval érkező túrázók!!

érkép:

 

Rajt helye:

 

ZERGE 50-30 útvonalvázlata

A képre kattintva megtekinthető nagyobban az útvonalvázlat.

Letölthető térkép képként

Látnivalók az úton

Látnivalók az útvonalon

A Budai 50 útvonala a Nagykovácsi falu medencéjét övező hegyfüzér útjain vezet.
Különösen érdekes a táv második fele, amely a Budai-hegységnek a turisták által ritkábban látogatott részein halad keresztül, ahol sok természeti szépséget láthatunk.

Szépjuhászné: 350 m magasan, a János-hegy és a Nagy-Hárs-hegy hágójában, a Budakeszi út mentén fekszik. A Szépjuhászné elnevezést egy, Mátyás királlyal kapcsolatos mendemondának köszönheti. Itt állott a középkorban a magyar alapítású
Pálos szerzetesrend főmonostora a régi Budaszentlőrincen. Az egyetlen magyar alapítású rendet a tatárjárás után alapította Özséb esztergomi kanonok. A rendház nevezetes tagja volt az 1500-as évek közepén élt Fráter György, valamint Verseghy
Ferenc, Virág Benedek. A kolostor a mohácsi vész után pusztult el. Romjai részben ma is láthatók.

Nagy-Hárs-hegy: A felső triász korú mészkőből és hárs-hegyi homokkőből álló hegy csúcsa alatt nyílik a Hárs-hegyi-barlang, amit Báthori László XV. századi pálos rendi szerzetesről neveztek el, aki 20 évig élt remeteként a barlangban, ahol könyvet írt a szentek életéről. Az egyház boldoggá avatta. A barlang a kőkortól lakott volt a leletek alapján. 1766-ban vasércet bányásztak benne. 1910-ben lépcsőt építettek a bejárathoz, és díszes vasráccsal vették körül, ami a II. világháborúban
megsemmisült.

Fazekas-hegy: A 281 méteres hegy kőfejtőiben 60 őskori tengeri csigafaj, 30 kagylófaj, 14 lábasfejű ammonitesz faj maradványait lelték meg az őslénykutatók.
Hármashatár-hegy. Magassága 497m. Nevét Buda, Óbuda és Pesthidegkút hármas határáról kapta.

Virágos-nyereg: A Csúcs-hegy és a Vihar-hegy közötti nyereg neve. Mellette halad el az Oldal út, amelyet Guckler Károly székesfővárosi erdőmester épített ki.
Közelében látható a román stílusú Gercsényi templom, amely a középkorban elpusztult Gercse faluhoz tartozott. Többször újjáépítették, jelenleg a sekrestye nélküli eredeti építési formájában áll.

Jegenye-völgy: Három részből áll. Felső része a Kerek-hegytől délre, kb. 350 m magasságban indul. Állandó vízfolyása a középső szakaszban a Budaligetiforrásból
ered. Az Alsó-Jegenye-völgyben a víz egyesül a Pesthidegkút felől érkező patakkal, és itt láthatjuk a Budai-hegység egyetlen komoly vízesését, a Solymári-vízesést.
Szépségét rontja, hogy 1940 körül egy strandfürdő építése miatt betongáttal
zárták el. Lejjebb a Rózsika-forrás található.

Remete-szurdok. (Csak a 30 km-es táv): A „Máriaremetei Szurdok-völgy” Természetvédelmi Területet 1974-ben hozták létre, és a Budai Tájvédelmi
Körzet létesítésekor vált fokozottan védett területté, 1978-ban. A Budapest környékén egyedülálló szurdokvölgy tájképi jelentőségén túl sajátos  geológiai, különleges botanikai, állattani, és kultúrtörténeti értékek tárháza. Így érdekes a szurdok völgyáttöréses kialakulása, majd az azt követő patak-átirányítás (kaptura). A Budai-hegységben ritkának számító Dachsteini mészkő legjelentősebb előfordulását láthatjuk itt, benne 16 kisebb-nagyobb barlanggal, a barlangokban jelentős őslénytani, és régészeti leletekre bukkantak, a szurdok sziklaletörésein, a sziklás részeket és törmeléklejtőket borító erdőkben élő, védett növény- és állatfajok sokasága izgalmas felfedezésekre ad módot.

Zsíros-hegy: A 424 m magas Alsó-Zsíros-hegyen állt a Magyar Turista Egyesület Pénteki Asztalának turistaháza. Az asztaltársaság megalapítójának és
elnökének, Klauzál Istvánnak a közeli csúcson állítottak emlékművet.

Nagy-Szénás: 551 m kopár csúcsa dolomit anyagú, különlegesen szép panorámával. Innen szinte az egész Budai 50 útvonala belátható. A csúcs alatt
épült a Munkás Testedző Egyesület (MTE) elnökéről elnevezett Szabó Imre turistaház, amely antialkoholista menedékház volt. Mára csak emlékfal emlékeztet rá.

Nagykovácsi: A főváros környékének legmagasabban (342 m) fekvő települése egy katlanban terül el. A római időkben is lakott volt; a Perbál –
Nagykovácsi közötti, sárga sáv jelzésű út római eredetű. A magyar település a XI. században keletkezhetett. Ettől kezdve a királyi kovácsok éltek itt, majd a török időkben a falu elpusztult. A XVII. században németeket telepítettek ide. Kastélyát 1820 körül a Wattay család építtette klasszicista stílusban. A község határában régebben szenet bányásztak.


Telki: Egykori bencés apátsághoz tartozó falu. Első említése 1198-ból származik. A margitszigeti apácáknak többek között itt is volt birtokuk. A török
időkben 1543-ban és 1690-ben is elpusztult, majd újra telepítették. Temploma 1807-ben épült. A kőkereszt alapzata 1740 körüli. A Fő utca 12 sz. lakóház a skót bencések uradalmi épülete volt. Vadvédelmi terület. Hatalmas terület, a Nagy-Szénástól a Telki – Budakeszi műútig a Fekete-hegyekig terjed. Sok őz, szarvas, vaddisznó él a területen.

Petneházy-rét: Adyligettől délre, a Nagy-Hárs-hegytől nyugatra fekszik, a Kis-Ördög-árok környékénél. Az árok két részre osztja. Nevét Petneházy
Dávidról kapta, aki Budavár visszafoglalásakor, 1686 szeptember 2-án elsőként ért fel a vár fokára.

Szintmetszet

Budai 50-30 szitnmetszete

 

A képre kattintva megtekinthető a nagyított szintmetszet is!

Alkategóriák

Itt megtekinthetőek a résztvevők időeredményei.