Komoly életveszély a Börzsönyben és a Pilisben!

Komoly életveszély a Börzsönyben!

Minden kedves erdőlátogatónknak szeretnénk felhívni a figyelmét arra, hogy a napok óta tartó esőzések következtében nemcsak a börzsönyi patakok megáradásával kell számolni, hanem sajnos a hegyoldalakon rendkívüli fa dőlésveszély alakult ki az erdőkben!



Fa  kidőlés a BörzsönybenEz azt jelenti, hogy a felázott talajon a gyökerek támasztása nem tud ellenállni a viharos erejű szélnek, s emiatt akár nagy kiterjedésű területen is, a fák foltokban, esetenként dominó szerűen dőlnek ki, jelentős baleset- és életveszélyt jelentve minden ott tartózkodóra! Már jelenleg is komoly károkat okozott az erdőállományban az időjárási elemek együttes hatása, megrongálódtak az utak, a kisvasúti pálya is!

Az Ipoly Erdő Zrt., mint a terület erdőgazdálkodója nyomatékosan kéri, hogy sem most, sem a későbbiekben ne menjenek be az erdőkbe, mivel az ott tartózkodás életveszélyes! Ez a figyelmeztetés érvényben marad egyelőre akkor is, mikor az eső és szél megáll, illetve a hétvégére jelzett felmelegedés megérkezik.

 

Forrás: Ipoly Erdő Zrt.

Bár az időjárás konszolidálódott, azonban továbbra sem ajánljuk a hétvégén a börzsönyi erdőjárást, mivel a már ledőlt foltok sok esetben további veszélyforrások lehetnek! Természetesen nem tiltunk, csak szeretnénk felhívni figyelmüket arra, hogy mindenkinek saját felelőssége ez ügyben dönteni. Az erdőben dolgozó munkatársaink számára is csak a szükséges esetekben megengedett az erdőjárás, munkavégzés, fokozott körültekintéssel, megfelelő védőfelszereléssel ellátva (pl: védősisak)!

Továbbra is veszélyes a túrázás a Pilisben!

2010.05.25. 16:20
A május közepi viharok óta továbbra is életveszélyes a Pilis és Visegrádi-hegység völgyeinek, szurdokainak látogatása. A folyamatos fakidőlések miatt nem javasolt az erdőterület többi részén történő kirándulás sem. A vihar és a következtében kialakult áradás közel félmilliárd forintos kárt okozott a Pilisi Parkerdőben, ahol többek között 11 ezer köbméter fa dőlt ki.

A kezelő Pilisi Parkerdő Zrt. továbbra is arra figyelmezteti a kirándulókat, hogy veszélyes a Pilis és a Visegrádi-hegység erdőterületeinek látogatása. A kedvelt kiránduló helynek számító völgyek – pl. Rám-szakadék, pilisszentkereszti Szurdok, Holdvilág-árok –életveszélyesek, ezért a turistaforgalom elől továbbra is le vannak zárva. A lezárások miatt több szervezett kirándulást, teljesítménytúrát el kellett halasztani.
Az erdőgazdálkodó arra kéri a hasonló események szervezőit, hogy tájékozódjanak a terület látogathatóságáról. A látogatási tilalom feloldását a Pilisi Parkerdő honlapján azonnal közzé teszi, ennek megjelenéséig a tilalom érvényben van. A Pilisben futó aszfaltozott erdei utak az engedéllyel rendelkező forgalom elől is le vannak zárva (pl. visegrádi Kaán-forráshoz vezető út), és a térségben nem lehet használni a kerékpározásra kijelölt útszakaszokat sem.

Az előzetes felmérések szerint közel félmilliárd forintra tehető a kár nagysága. Összességben a kidőlt és letört faanyag mennyiségét előzetesen 11 000 m3-re becsüljük. Legnagyobb kár a pilisi erdészeteket érte. A Pilismaróti Erdészetnél Királykút térségében 1700 m3 mennyiségben történt fadőlés, egyenként 1,5-3 hektáros területeken. A Pilisszentkereszti Erdészetnél és Visegrádi Erdészetnél szórványosan szálanként és kisebb csoportokban dőltek ki fák. A Szentendrei Erdészetnél a szálankénti és csoportos fadőlések mellett szintén 1-3 hektáros területen egybefüggően dőltek ki fák. A pontos felmérési munkák jelenleg is folynak, ugyanis eddig a folyamatos dőlések miatt egyes területek megközelíthetetlenek voltak. Május 24-én az esti órákban ismételten jelentős intenzitású, ám jóval rövidebb ideig tartó szélvihar volt a térségben, mely a pilisi és Budapest környéki erdészeteket érintette.

Az úthálózatban és az egyéb infrastruktúrában a patakok mentén keletkeztek komoly károk. Az Apátkúti-völgyben (Visegrádi Erdészet) és a Sztaravodai-völgyben (Szentendrei Erdészet) a burkolt erdészeti utak burkolatának és pályaszerkezetének egy részét a víz elvitte. Több helyen a töltést a völgy felőli oldalon, burkolat széléig elmosta a lezúduló víz, vagy az túlságosan átázva lecsúszott a patakba, így a közlekedésre ezeken a szakaszokon az utak alkalmatlanná váltak. A murvás, a stabilizált és a föld utakon rendkívül sok helyen alakult ki kimosódás, vagy iszap- és kőlerakódás. Az Apátkúti-patak mellett a meredekebb lejtésekben az oldalak több helyen megcsúsztak. Legnagyobb kár a Pilismaróti Erdészet feltáró útjaiban és a kapcsolódó műtárgyakban keletkezett (Kétbükkfa-nyeregi út, Dömös-Lukács-árok, Szépcseres), ahol mintegy 300 fm támfalat kell újból megépíteni, hidak helyreállítása szükséges, valamint beszakadt aszfaltozott utak újjáépítése, az útalap stabilizációja a feladat.

Jelenleg a balesetmegelőzés és az életveszély elhárítása zajlik az erdőterületen. Ezt követően a még hasznosítható faanyag kimentése majd az infrastruktúrában keletkezett károk helyreállítása következik, amely munka több hónapot, de akár egy évet is igénybe vehet.
Sajnálatos tapasztalat, hogy a kirándulók saját testi épségüket kockáztatva nem veszik figyelembe az erdészet figyelmeztetéseit. A pünkösdi hétvégén a tiltó táblák és a személyes felszólítás ellenére is sokan megpróbáltak végigmenni például a Rám-szakadékon, aminek egy esetben baleset lett a vége. A helyzetet súlyosbítja, hogy az úthálózat sérülései miatt a mentés bizonyos térségekben komoly nehézségekbe ütközik, terepjárók sem tudják megközelíteni a baleset helyszínét.
A viharkárról képek a galériában láthatók.